طرز استفاده از سر سوزن قلم انسولین

طرز استفاده از سر سوزن قلم انسولین

قلم و سر سوزن قلم انسولین راحتی و اعتماد به نفس را برای افراد مبتلا به دیابت فراهم می کند. در اینجا چگونگی استفاده ایمن و راحت از این ابزار را ارائه می دهیم. طراحی نرم و جمع و جور قلم انسولین این امکان را فراهم می کند تا ورود انسولین ساده، راحت و دقیق انجام شود. چند نوع انسولین دردسترس است که پزشک شما بهترین نوع آن را برای شما تجویز خواهد کرد.

عدم رعایت این مراحل می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد یا ممکن است بدن شما نتواند به طور موثر از انسولین استفاده کند.در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه استفاده از سرسوزن قلم انسولین و مزایای آن آشنا کنیم.

مراحل استفاده از سرسوزن‌ قلم انسولین

اولین کار این است که لازم است دستان خود را تمیز کرده و مطمئن باشید هیچگونه آلودگی بر روی آن قرار ندارد البته لازم است که محل قرارگیری سرسوزن را نیز تمیز و ضدعفونی کنید.

پس از آن لازم است درپوش قلم را برداشته و انسولین را معاینه کنید، پزشک نوع خاصی از انسولین برای شما تجویز کرده و مهم است که اطمینان حاصل کنید که نوع صحیح را تزریق می کنید. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد دیابتی مرتکب می‌شوند، مخلوط کردن آنها و تزریق مقادیر نادرست است، باید اطمینان حاصل کنید که چه نوع انسولین برای شما تجویز شده است (انسولین سریع اثر و / یا انسولین با ماندگاری طولانی مدت)

پس از آن باید نوک قلم را با دستمال مرطوب الکل پاک کنید، زبانه کاغذی را از پایین سوزن قلم بردارید. مراقب باشید ناحیه باز زیر زبانه را لمس نکنید. بخشی از سوزن در معرض قرار می گیرد، سوزن را به قلم وصل کنید و پس از آن باید دهانه سوزن را با قلم بچرخانید. در حالی که در جهت عقربه های ساعت چرخیده اید ، آن را به آرامی به قلم فشار دهید و آن را تا جایی که سوزن به درستی پیچ نشود ، نخ کنید. زیاد سفت نکنید درپوش محافظ را بردارید.

دکمه دوز را با یک تا دو کلیک بچرخانید، قلم را مستقیما در هوا بالا نگه دارید و دکمه پیست را تا انتها فشار دهید تا یک قطره انسولین خارج شود. این کار به از بین بردن هوای موجود در سوزن کمک کرده و آن را برای تزریق واقعی شما آماده می کند؛ اگر نمی بینید که یک قطره انسولین بیرون می آید، ممکن است هوا برای از بین بردن آن وجود داشته باشد. این فرآیند را با کلیک یک واحد تکرار کنید تا انسولین وجود داشته باشد. به خاطر داشته باشید که سوزن های طولانی تر ممکن است به چند کلیک اضافی نیاز داشته باشند.

طبق توصیه پزشک در دوز مصرفی خود شماره گیری کنید. پنجره نزدیک انتهای قلم را بررسی کنید و مطمئن شوید که روی آن “0” نوشته شده است. چرخ را بچرخانید ، اعداد موجود در پنجره را تماشا کنید ، تا جایی که طبق دستورالعمل به تعداد دلخواه انسولین برسید.قلم را نگه دارید تا بتوانید به راحتی با یک دست دکمه تزریق را فشار دهید و با دست دیگر پوست اطراف محل تزریق را به آرامی بالا ببرید. نمودار ما را بررسی کنید تا از زاویه نگه داشتن قلم بر اساس طول سوزن قلمی که استفاده می کنید ، مطلع شوید.

سوزن را در محل تزریق قرار داده و دکمه تزریق را فشار دهید. سوزن را در زاویه مناسب قرار دهید. به طور کلی سوزن را برای سوزن‌های کوتاهتر (4 میلی متر -5 میلی متر) و در زاویه 45 درجه برای سوزن های بلندتر (6 میلی متر-12 میلی متر) مستقیم وارد کنید. تزریق انسولین در عمق مناسب، نه خیلی کم و نه خیلی عمیق مهم است.

سوزن را پس از تزریق به مدت 6-10 ثانیه در داخل نگه دارید تا مطمئن شوید که دوز کامل داده شده است. اکثر پیستون های قلم انسولین به یک لحظه نیاز دارند تا جا بیفتد و بیرون کشیدن سریع سوزن می تواند منجر به هدر رفتن انسولین و دوز کمتری نسبت به میزان مورد نظر شود. با این کار دارو به درستی تحویل داده می شود.
سوزن را بیرون آورده و با خیال راحت آن را دور بریزید. دفع شارپ در محافظت از کسانی که با آنها زندگی می کنید و دیگران در مقابل هر گونه باکتری یا بیماری منتقله از خون از اهمیت بالایی برخوردار است. همیشه بلافاصله سوزن ها را دور بریزید. در صورت رها شدن مضر هستند و دیگران را در معرض خطر قرار می دهند.
درپوش قلم را می توان قرار داد. هنگامی که قلم را ضد عفونی کردید ، آماده استفاده ایمن تا زمان استفاده بعدی است، انتخاب محل تزریق انسولین یک اولویت شخصی است که می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد.

محل تزریق سرسوزن انسولین

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از شکم خود برای تزریق انسولین استفاده کنند ، زیرا برای جذب راحت و کارآمد است. استفاده از این ناحیه برای خود فرد برای تزریق خود آسان است و یکی از محبوب ترین مکان های تزریق است.

یکی دیگر از گزینه های معمول ران است. از پزشک خود در مورد محل تزریق ران خود بپرسید ، اگرچه بسیاری از افراد از قسمت وسط ران خود استفاده می کنند. محل های تزریق ران نباید به سمت زانو یا نزدیک استخوان ران باشد.

افراد دیگر بازوی خود را ترجیح می دهند. پشت بازو ، در مقابل دو سر بازویی شما ، ناحیه ای از پوست است که به طور کلی کمی بافت چربی اضافی دارد. این ناحیه ممکن است برای تزریق خود کمی دشوارتر باشد ، اما برخی آن را به عنوان محل اصلی خود ترجیح می دهند. این می تواند برای برخی مفید باشد ، اما اگر در آن منطقه بافت کافی ندارید ، ممکن است بخواهید یکی از گزینه های دیگر را انتخاب کنید

جابجایی بین محل های تزریق بسیار مهم است. در صورت استفاده مداوم از سایت ، ممکن است زخم در بافت ایجاد شود. اگر زخم ایجاد شده باشد ، می تواند بر تزریق تأثیر بگذارد ، در صورت سفت شدن پوست دردناک تر می شود و یا حتی جذب اثر می کند.

مهم است که سیاست های تزریق را پیدا کنید که با آنها راحت باشید. تزریق انسولین نباید باعث اضطراب یا استرس شود. درعوض ، باید بخشی آسان و منظم از مراقبت های دیابت شود.

زمان تعویض سرسوزن انسولین 

برای اطلاع از مدت زمان استفاده از سرسوزن انسولین لازم اسن به جعبه که سرسوزن در آن قرار گرفته شده است دقت کنید، سرسوزن‌ها به طور کلی برای چندین بار قابل استفاده هستند شرکت‌ها تاریخ انقضای سرسوزن‌ها را تعیین می‌کنند ولی توصیه می‌شود فقط یک بار از سرسوزن استفاده کنید زیرا  وقتی چندین بار از یک سوزن استفاده می کنید ، خود را در معرض خطر عفونت قرار می دهید و ممکن است تزریق انسولین کارآمد انجام ندهید.

زیرا سوزن پس از استفاده می تواند خیلی زود کسل کند. استفاده از سوزن کسل کننده نیز دردناک تر است و به پوست شما آسیب می رساند. اطمینان حاصل کنید که همیشه سوزن ها را عوض می کنید و در مورد ایمنی خود پیشگیرانه عمل می کنید.

شما همچنین هرگز نباید سوزن را به اشتراک بگذارید. عفونت ها و بیماری های خطرناک می توانند از این طریق گسترش پیدا کنند ، و احتمالا تبعات تهدید کننده زندگی است. هیچ کس نباید هرگز سوزن خود را به اشتراک بگذارد ، حتی اگر فکر می کنید انجام این کار بی خطر است.

نگهداری سرسوزن انسولین

قلم های انسولین لازم است تا زمان استفاده در یخچال نگهداری شوند ، اما می توان آنها را در دمای اتاق نگه داشت تا تمام شود. بسیاری از افراد دوست دارند در طول استفاده از آنها آنها را خنک نگه دارند (یا حداقل از آنها در برابر گرما محافظت کنند).

برای کسانی که با استفاده از روش سرنگ برای رساندن انسولین احساس راحتی نمی کنند ، قلم می تواند گزینه خوبی باشد. اگر از سرنگ استفاده کرده اید و احساس می کنید خیلی کار کرده است ، به استفاده از قلم انسولین فکر کنید.

جمع بندی

قلم های انسولین روشی آسان و راحت برای تزریق انسولین است. می توان از آنها در ران، معده و بازو و همچنین سایر مکانهایی که توسط پزشک تأیید می شود استفاده کرد.

قلم های انسولین مقدار کافی انسولین را در خود نگه می دارند تا چندین بار استفاده شود، اما سوزن‌ها باید بعد از هر بار استفاده دفع شوند. در هر بار تزریق انسولین از یک سوزن جدید استفاده کنید.

Behsan
ارسال دیدگاه