آیا دیابت از مادر یا پدر به ارث می رسد؟

آیا دیابت از مادر یا پدر به ارث می رسد؟

اگر شما مبتلا به دیابت هستید ، احتمالاً سوالات زیادی دارید. احتمالاً از خود پرسیده اید که چگونه به دیابت مبتلا شدید ممکن است نگران باشید که فرزندانتان نیز به آن مبتلا شوند. شما تنها کسی نیستید که این سوالات متعدد همواره ذهن تمامی افراد دیابتی را به خود مشغول کرده است.

اما سوال اصلی این افراد این است که چه چیزی منجر به دیابت می شود؟دیابت نوع 1 و نوع 2 دلایل مختلفی دارند ، اما دو عامل وجود دارد که در هر دو مهم هستند. شما استعداد ابتلا به بیماری را به ارث می برید ، سپس چیزی در محیط شما آن را تحریک می کند.

ژن ها به تنهایی کافی نیستند. یکی از دلایل این امر دوقلوهای همسان است. دوقلوهای یکسان دارای ژن های یکسان هستند. با این وجود وقتی یکی از دوقلوها به دیابت نوع 1 مبتلا باشد ، دیگری فقط در نیمی از زمان به این بیماری مبتلا می شود. وقتی یکی از دوقلوها به دیابت نوع 2 مبتلا باشد ، خطر دیگری حداکثر سه در چهار است.

دیابت نوع 1

در بیشتر موارد دیابت نوع 1، افراد باید عوامل خطر را از هر دو والدین به ارث ببرند. ما فکر می کنیم این عوامل باید در سفیدپوستان بیشتر دیده شود زیرا افراد سفید پوست بیشترین میزان دیابت نوع 1 را دارند.

از آنجا که بیشتر افرادی که در معرض خطر هستند به دیابت مبتلا نمی شوند ، محققان می خواهند بدانند که عوامل محیطی چیست. یک ماشه ممکن است مربوط به هوای سرد باشد. دیابت نوع 1 در زمستان بیشتر از تابستان ایجاد می شود و در مکان هایی با آب و هوای سرد بیشتر دیده می شود.

عامل دیگر ممکن است ویروس ها باشد. ممکن است ویروسی که فقط اثرات خفیفی روی اکثر افراد دارد ، باعث دیابت نوع 1 در دیگران شود. رژیم غذایی زودرس نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد. به عنوان مثال ، دیابت نوع 1 در افرادی که از شیر مادر تغذیه می کنند و در افرادی که برای اولین بار غذاهای جامد را در سنین بعدی مصرف می کنند ، کمتر دیده می شود.

به نظر می رسد در بسیاری از افراد توسعه دیابت نوع 1 سالها به طول انجامیده است. در آزمایشی که به دنبال بستگان افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شد ، محققان دریافتند که اکثر کسانی که بعداً دیابت گرفتند دارای آنتی بادی های خاص یا پروتئین هایی هستند که باکتری ها یا ویروس ها را از بین می برند (آنتی بادی هایی که به بافتهای بدن حمله می کنند) خون برای سالها قبل از تشخیص

اگر شما مردی مبتلا به دیابت نوع 1 هستید ، احتمال ابتلای کودک شما به دیابت 1 از 17 است. اگر شما یک زن مبتلا به دیابت نوع 1 هستید و کودک شما قبل از 25 سالگی به دنیا آمده است ، خطر کودک شما از هر 25 است. اگر فرزند شما بعد از 25 سالگی به دنیا آمد ، خطر کودک شما 1 در 100 است.

اگر قبل از 11 سالگی به دیابت مبتلا شوید ، خطر کودک شما دو برابر می شود. اگر هم شما و هم همسرتان دیابت نوع 1 دارید ، خطر بین 1 از 10 تا 1 از 4 است.

یک استثنا در این اعداد وجود دارد: از هر هفت نفر مبتلا به دیابت نوع 1 تقریباً یک نفر مبتلا به سندرم خود ایمنی چند ضلعی است. این افراد علاوه بر دیابت ، به بیماری تیروئید و غده فوق کلیوی که ضعیف کار می کند نیز مبتلا هستند – برخی از آنها دارای اختلالات سیستم ایمنی دیگری نیز هستند. اگر به این سندرم مبتلا هستید ، خطر ابتلا به این سندرم و ابتلا به دیابت نوع 1 در کودک وجود دارد.

محققان در حال یادگیری نحوه پیش بینی احتمال ابتلای فرد به دیابت هستند. به عنوان مثال ، بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ژن هایی به نام HLA-DR3 یا HLA-DR4 دارند که با بیماری خود ایمنی در ارتباط هستند. اگر شما و فرزندتان از این ژن ها استفاده می‌کنید، خطر کودک شما بیشتر است. ژن های مشکوک در سایر اقوام کمتر مورد مطالعه قرار گرفته اند. با این حال ، دانشمندان معتقدند که ژن HLA-DR7 ممکن است آفریقایی آمریکایی ها را در معرض خطر قرار دهد و ژن HLA-DR9 ممکن است ژاپنی ها را در معرض خطر قرار دهد.

برای آن دسته از کودکانی که خواهر و برادر مبتلا به دیابت نوع 1 دارند می توان آزمایش آنتی بادی انجام داد. این آزمایش آنتی بادی های انسولین ، سلول های جزایر پانکراس یا آنزیمی به نام گلوبامیک اسید دکربوکسیلاز (GAD) را اندازه گیری می کند. سطوح بالا می تواند نشان دهد که کودک بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 1 است.

اگر یکی از اعضای خانواده شما به دیابت نوع 1 مبتلا باشد ، ممکن است واجد شرایط غربالگری ریسک از طریق مطالعه TrialNet Pathway to Prevention باشید. غربالگری خطر TrialNet برای بستگان افراد مبتلا به نوع 1 رایگان است و از یک آزمایش خون ساده استفاده می کند که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را سالها قبل از بروز علائم تشخیص دهد. اگر در مراحل ابتدایی دیابت نوع 1 هستید ، ممکن است واجد شرایط مطالعه پیشگیری نیز باشید. درباره نحوه غربالگری بیشتر بدانید.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 با سابقه خانوادگی و تبار خانواده پیوند بیشتری نسبت به نوع 1 دارد و مطالعات بر روی دوقلوها نشان داده است که ژنتیک نقش بسیار مهمی در پیشرفت دیابت نوع 2 دارد. نژاد همچنین می تواند نقش داشته باشد.

با این حال به عوامل محیطی نیز بستگی دارد. سبک زندگی همچنین بر پیشرفت دیابت نوع 2 تأثیر می گذارد. چاقی در خانواده ها معمولاً وجود دارد و خانواده ها معمولاً عادات غذایی و ورزشی مشابهی دارند.

اگر سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 دارید ، ممکن است تشخیص اینکه دیابت شما به دلیل عوامل سبک زندگی یا ژنتیک است دشوار باشد. به احتمال زیاد به هر دو مربوط می شود. با این حال ، قلب خود را از دست ندهید! مطالعات نشان می دهد که با ورزش و کاهش وزن می توان دیابت نوع 2 را به تأخیر انداخت و یا از آن جلوگیری کرد. بیاموزید که چگونه می توانید دیابت نوع 2 را پیشگیری یا به تأخیر بیندازید

دیابت نوع 2 در خانواده ها وجود دارد. تا حدی ، این امر به این دلیل است که کودکان از والدین خود عادت های بد رژیم غذایی نامناسب ، ورزش نکردن – یاد می گیرند. اما یک پایه ژنتیکی نیز وجود دارد. خبر خوب این است که ، مانند بزرگسالان ، می توان با تشویق انتخاب مواد غذایی سالم ، ورزش و کاهش وزن ، دیابت نوع 2 را در جوانان به تأخیر انداخت و یا از آن جلوگیری کرد. درباره پیشگیری از دیابت نوع 2 بیاموزید.

Behsan
ارسال دیدگاه